- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 120 Hz refresh rate to enjoy action-packed movies, sports and 3D games with no motion blur
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- 7680 x 4320 resolution and 4320p scan format for producing sharp and bright images
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 65" |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Neo Quantum HDR 8K Pro |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 587 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 8K UHD |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 4320p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
120 out of 120 (100%) reviewers recommend this product

