| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Slim Bezel | Yes |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 164 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Media Player | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
56 out of 56 (100%) reviewers recommend this product

