Premium picture. Unmatched value.
Bright, accurate colors pair with deep, cinematic contrast thanks to Mini LEDs. Get thousands of subscription-free channels, including 700+ premium channels with Samsung TV Plus� and rest assured your personal data is secured with Knox Security.
A billion true-to-life colors | Pure Spectrum Color
Pure Color Spectrum delivers one billion true-to-life colors, powered by advanced color technology and Mini-LED precision. Enjoy rich reds, deep blues, and vibrant greens, making every scene leap off the screen with breathtaking realism.
An intuitive TV platform with thousands of free TV channels. | Endless Free Content
Watch 2,700+ free streaming options, including 750+ subscription-free channels on Samsung TV Plus. Enjoy news, sports, movies, kids' shows and reality TV all without a subscription. Discover endless entertainment with new content added regularly, tailored to your mood and interests.
Blur-free action | Motion Xcelerator + DLG 120Hz
Enjoy smooth visuals and fast motion clarity with technology that analyzes and optimizes the refresh rate.⁶ Designed for gaming and sports to keep every scene sharp and fluid. Enjoy seamless action and responsive performance that elevates your viewing experience.
Where gaming comes together - no console required | Gaming Hub
A central hub that brings together your favorite games from your consoles, cloud services and gaming apps, all in one place. It also offers personalized recommendations so you can easily find what to play next.
The next big thing in television. | Samsung Vision AI Companion
TV, tailored to you with AI-enhanced⁹ picture & sound plus revolutionary personalized experiences that let you engage more deeply with your content.
Personalized smart TV platform built around you | One UI Tizen
Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen,�° an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data�� and 7 years of automatic OS updates,�² enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date.
The best of TV. All for free. | Samsung TV Plus
Instantly get over 750+ channels and thousands of on-demand shows and movies - no subscription required. Enjoy national and local news, sports, movies, and more.
Enjoy peace of mind with built-in triple-layer data protection | Samsung Knox Security
Your TV experiences are secured. Samsung Knox Security defends against harmful apps and phishing sites while keeping sensitive data, such as PINs and passwords, secure. It also safeguards your IoT devices connected to your TV.
Your smart home command center | SmartThings
Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance.
Elegant design that enriches your space. | MetalStream Design
Enhance your home décor with a TV crafted from a single metal sheet and featuring a slim bezel. Add a hint of sophistication with an aircraft-inspired design, and watch TV with minimal distractions.
- Mini LED Processor 4K
- Pure Spectrum Color
- 4K upscaling
- Endless Free Content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| On Screen Display (OSD) Langu | French |
| Screen Size Class | 43" |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Number of OSD Languages | 3 |
| Picture Mode | Filmmaker |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consu | 100 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Energy Consumption per Year | 145 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Consumer Electronics Control | HDMI |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | AirPlay |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 33.53 lb |
| Height with Stand | 23.98" |
| Depth with Stand | 6.18" |
| Width with Stand | 37.71" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Year | 2026 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |



















