| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Samsung |
| Processor Type | Exynos W1000 |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Built-in Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.3" |
| Screen Resolution | 438 x 438 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Charging Interface | Wireless |
| Battery Capacity | 325 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Size | Small/Medium |
| Watch Case Diameter | 40 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Watch Case Color | Silver |
| Watch Case Material | Armor Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Dust Resistant , Water Resistant |
| Body Metrics Measured | Blood Pressure , Calories Burned , Heart Rate , Sleep Quality , Steps Taken , Stress |
| Sensor Type | Accelerometer , Barometer , Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) Sensor , ECG Sensor , Electrical Heart Sensor , Geomagnetic Sensor , Gyro Sensor , Heart Rate Monitor , Light Sensor , Optical Heart Rate Sensor |
| Water Resistant | Yes |
| Functions | Sleep Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Depth of Water Resistance | 164.04 ft |
| Waterproof Certification | IP68 |
Samsung Galaxy Watch8 SM-L320 Smart Watch - Heart Rate Monitor, ECG Sensor, Accelerometer, Barometer, Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Electrical Heart Sensor, Optical Heart Rate Sensor - Sleep Monitor - Stress, Heart Rate, Blood Pressure, Sleep Quality, Calories Burned, Steps Taken - Samsung Exynos W10001.60 GHz Penta-core (5 Core) - 32 GB - 2 GB Standard Memory - 1.3" - Super AMOLED - Wear OS - Bluetooth - GPS - Near Field Commu
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
784 out of 784 (100%) reviewers recommend this product

























