Classic and contemporary
Stylish with a touch of cool, the Galaxy Tab A9 and Tab A9+ features a sleek design and a smooth metal body. Enjoy Samsung's signature tablet design in Graphite, Silver and Navy with each hue highlighting effortless charm.
Expansive, bright visuals with smooth motion
Experience the joy of entertainment on the large, bright display. Galaxy Tab A9+'s high screen refresh rate lets you immerse in the visuals with smooth and fluid motion. Even when you are out in the sun, step into the captivating world of your favorite content.
Store more of what you love
Galaxy Tab A9 and Tab A9+ come with up to 8GB of RAM memory, ensuring less lag while you multi-task. Plus, the built-in 128GB storage saves all your hi-res videos, photos and files. You can expand the storage with a microSD card - up to 1TB. Store more of what you love and delete less.
Split the screen into three. Multiply your productivity
Conquer multiple tasks at once. With Galaxy Tab A9+, you can sketch out architectural plans and choose captivating visuals and video chat - up to three apps all on one screen without ever closing a window.
Surround yourself with rich audio
Take a deep dive into a rich soundscape with speakers that provide an enveloping audio experience. Whether you're enjoying a movie or music, Galaxy Tab A9+ lets you fully engage in 3D sound with stunning clarity and depth.
Secure your peace of mind
Keep your information safe and sound. Store important data in the Secure Folder and monitor the overall security status of your device on the Privacy Dashboard. Make the most of your Samsung Galaxy experience, worry-free of security issues.
Never lose track | Continue Apps on other devices
Pick up right where you left off, whenever you need. By simply being signed in to the same Samsung account, you can get ba search without starting all over again while freely switching between your two devices.
- Cortex A76 processor provides maximum productivity and responsive performance for a seamless tablet experience
- 4 GB memory boosts productivity with seamless performance for apps, browsing, and multitasking on your tablet
- 8.7" screen showcases content in a readable format, ensuring comfort and clarity
- Offers lightweight design, responsive touch interface & long battery life for seamless browsing, streaming & reading
- Dual-core (2 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- WXGA+ screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- The 2.20 GHz processor with 4 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- TFT LCD display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 2 Megapixel Front Camera Resolution captures clear, true-to-life photos with sharp detail and natural color tones
- GPS feature improves efficiency and conven
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A76 |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G57 MC2 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 179 |
| Screen Size | 8.7" |
| Screen Resolution | 1340 x 800 |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WXGA+ |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Power Source | Battery |
| Maximum Power Supply Wattage | 15 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | OTA |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Helio G99 (6nm) |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Video Formats | WEBM |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2023 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Head SAR Value Maximum | 0.48 W/kg |
| Trunk SAR Value Maximum | 0.91 W/kg |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | No |





























