Meet Galaxy Book3 360, the new way to PC.
Discover the flexibility to explore and do it all.
Spark screen envy
Spread out on a stunning screen that's big enough for all your passion projects. Open multiple windows and hop between them all quickly and easily with a gorgeous AMOLED touchscreen that lets you get hands on.
Touchable. Versatile. Wonderful.
Create without restraint on an innovative touchscreen that does double-duty as an artistic canvas.
Flex your curiosity
Explore at the speed of thought with a powerful processor that can keep up with your curiosity.
Packed with ports
Do the things you love with confidence no matter where you roam with a full range of ports for every connection possibility.
Refined style. Ready to go.
Do just about anything from just about anywhere with a thin, lightweight design that's possibly our most portable ever.
Power to power through
Have plenty of power for all your passions with a long lasting battery.
Look and sound amazing
Look amazing on video calls with a full HD webcam. Hear and be heard clearly with Dolby Atmos speakers and a studio worthy mic that makes for high quality conversations.
Copy here. Paste there.
With Link to Windows, it's easy to move items across devices. Just copy text or an image from your phone and paste it to your PC.
Your photos, always in sync
Getting your photos from your Galaxy onto your PC has never been easier. With Link to Windows, the photos you take on your phone also sync to your PC-say goodbye to manual transfers.
Send files. Like, fast.
Easily send your files to another device with Quick Share, a seamless connection that helps you save time and minimize frustration.
Double the screen. Double the productivity.
Increase your workspace by using your Tab as a second screen.
Pile on the files
Store files for all your hobbies with up to 512GB of built in storage, plus 1TB of expandable storage.
- Windows 11 Pro.
- This PC does it all, with a powerful Intel processor to back it up.
- Browse inspiration for a work project, then flip to sketch for a client with a 360-degree design that's compatible with S Pen.1
- Sync it with the rest of your Galaxy.
- A thin, light design that powers through with a long-lasting battery.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1360P |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |



























