- 10 Per Pass shred capacity - Saves time by passing ample amount of sheets in one go
- 3.50 gal waste bin capacity, sufficient for convenient collection of shredded papers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Royal Consumer Information Products |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Throat Width | 8.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Motor Power | 372.85 W |
| Manufacturer | Royal Consumer Information Products, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Shredding Item | Staples |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 3.50 gal |
| Shred Size | 1.375" x 1.500" |
| Shred Speed | 9 ft/min |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 70 dB |
Royal CX100x Medium Duty Shredder - Non-continuous Shredder - Cross Cut - 10 Per Pass - for shredding Credit Card, Paper, Staples - 1.375" x 1.500" Shred Size - 9 ft/min - 8.75" Throat - 5 Minute Run Time - 30 Minute Cool Down Time - 3.50 gal Wastebin Capacity - 372.85 W - Black, Gray
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







