- It saves space and provides relief from decomposing a huge amount of papers by shredding it into tiny pieces
- 20 Per Pass shredding capacity - Shred a substantial amount of documents in a productive manner
- 8.50 gal waste bin capacity, sufficient for convenient collection of shredded papers
- Features casters for easy mobility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Royal Consumer Information Products |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Run Time | 1 Hour |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Throat Width | 8.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Cool Down Time | 40 Minute |
| Motor Power | 745.70 W |
| Manufacturer | Royal Consumer Information Products, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Shredding Item | Staples |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 20 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 8.50 gal |
| Shred Size | 0.156" x 1.125" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 63 dB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















