Created with reliability and functionality in mind, you can count on the RICOH 132 MF 4-in-1 multifunction printer to be your trusted work companion. Whether you need to print, scan, fax or copy you can be sure that it will keep up with your most challenging business needs. Trust that your documents will always feature sharp & crisp text and images sure to impress every time. With our Lock Print Feature, feel confident that your private documents are safe.
- 4-in-1 multifunction printer includes scan, fax, copy and print double-sided
- Equipped with USB and Ethernet connectivity - plus RJ45 for fax. Wi-Fi dongle sold separately
- Fast, printing speeds of up to 34 ppm black and white, supporting mobile devices via AirPrint™ and Mopria® with Wi-Fi dongle
- Large 250-sheet capacity paper tray and 50-sheet capacity multi-purpose tray
- 35-sheet capacity automatic reversing document feeder for duplex copying and scanning
- Includes 1 year Advance Exchange Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ltd. , Ricoh Imaging Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 527 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Scan To | USB |
| Media Handling | 50-sheet capacity multi-purpose tray |
| Language Emulation | PostScript 3 |
| Media Type | Envelope |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Media Size | Legal |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 50 sheets |
| Duty Cycle | 35000 |
| First Print Speed | 7.1 Second Monochrome |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 |
| Scan Speed (Black) | 13 |
| Scan Speed (Color) | 4 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







