Enjoy wireless freedom while on digital calls and listening to music from your home or office with the Voyager 4310 Bluetooth Mono Headset from Poly. Designed for high comfort and versatility for unified communications applications, this Zoom certified on-ear headset features a flexible boom with dual microphones that use Acoustic Fence technology to reduce background noise. Additionally, the Voyager 4310 may be simultaneously connected to two separate Bluetooth devices for easy switching, and it remembers up to eight devices. A BT700 USB-C dongle is included to add Bluetooth 5.2 support to laptops and desktop computers.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth 4310 featuring a wireless range of 298.6 ft
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 8 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 2 |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Call/Answer/End |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.26" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | iOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Packing | Box |























