VOYAGER 4300 UC SERIES
Free your workers from their desks with the perfect entry-level Bluetooth wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything they need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office. Keep your teams productive with outstanding audio quality, all-day comfort and dual-mic Acoustic Fence technology that eliminates background noise. And it's an IT manager's dream with easy deployment and full remote management - all at an unbeatable price. Phenomenal flexibility, connectivity, and freedom? Yes please!
- Noise-canceling dual-mic with Acoustic Fence technology
- Acoustic hearing protection with SoundGuard DIGITAL
- Designed for portability: use at home and in the office
- Comfortable, adjustable padded headband
- Mono and stereo wearing styles
BLUETOOTH® OFFICE HEADSETS | BENEFITS
- Walk-and-talk with ease with up to 50 meters/164 feet of Bluetooth wireless range (with included BT700 USB adapter)
- One headset, choose your device- PC/Mac and mobile phone connection options with UC versions
- Multiple device connections-desk phone, PC/Mac and mobile phone connection options with Office base (sold separately)
- Extend the battery life of your headset by using it corded, with audio over USB mode
- Stay productive with up to a full 24 hours of wireless talk time
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- These Ear-cup design headset feature Bluetooth wireless technology for seamless audio streaming
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.6 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 164 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Power |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |























