Enjoy wireless freedom while on digital calls and listening to music from your home or office with the Voyager 4310 Bluetooth Mono Headset from Poly. Designed for high comfort and versatility for unified communications applications, this Microsoft Teams & Zoom certified on-ear headset features a flexible boom with dual microphones that use Acoustic Fence technology to reduce background noise. Additionally, the Voyager 4310 may be simultaneously connected to two separate Bluetooth devices for easy switching, and it remembers up to eight devices. A BT700 USB-C dongle is included to add Bluetooth 5.2 support to laptops and desktop computers.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Enjoy wireless freedom with 4310-M headset for unrestricted movement and comfort
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth 4310-M featuring a wireless range of 298.6 ft
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 8 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Pairing |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.26" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | iOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TCO Certified | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Packing | Box |













