ULTRA-SECURE WIRELESS DECT™ HEADSET SYSTEM | BENEFITS
- Exceeds enterprise security expectations - designed to meet the highest level DECT™ Security Step C enhanced with Military level FIPS 140-2 listed features, such as 256-bit AES encryption
- Deploy more headsets with ease- up to 2x better density compared to other DECT™ headsets
- Keep nearby conversations private with a noise-canceling microphone enhanced with Poly Acoustic Fence technology that meets Microsoft Teams Open Office specification
- Crystal clear audio quality with latest DECT™ compression and modulation techniques without impacting user density
SAVI 7300 OFFICE SERIES
Armor up with Savi 7300 Office Series to keep conversations private. The ultra-secure DECT™ wireless headset is the perfect choice for financial, medical, government and contact centers or anywhere sensitive conversations happen. Relax knowing calls are protected-it's designed to meet the highestlevel DECT™ security Step C, with military-grade 256-bit AES encryption for maximum security. Combined with Poly Acoustic Fence technology and Microsoft Teams Open Office spec, conversations always stay clear, private and protected. And with up to 2x better density than other DECT™ headsets, interference isn't a thing.
- Up to 2x more density than other DECT™ headsets
- First Poly Microsoft Teams certified DECT™ headset with dedicated Microsoft Teams button
- Meets Microsoft Teams Open Office specification
- Noise-canceling microphone with Poly Acoustic Fence technology
- Up to 580 ft/180 m line-of-sight range
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These Ear-cup design headset feature DECT wireless technology for seamless audio streaming
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy detailed wireless audio with these 7310 headset for an immersive listening experience
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 590.6 ft for flexible use
- DECT wireless technology keeps your conversations secure and interference-free
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Replaceable | Yes |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Wireless Technology | DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |

