Ensure secure conversations
Keep conversations private.With up to 2x better density,this secureDECT™wireless headset is an ideal choice forfinancial,medical, government, and contact centers or anywhere sensitive conversations happen.
DECT™ security
Savi 7300 headsets don't just meet security expectations,they exceed them with secure pairing,128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bitAFS encryption. Conversations stay private and secure.
Interference-free audio
With 2x better density than otherDECT™ headsets,more people in shared spaces benefit from wireless headsetswith clear, interferencefree audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to otherDECT™ headsets without concern.
Keep conversations private
Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhancedwith PolyAcoustic Fence technology, that meets the Microsoft Teams Open Office specification, private conversations stay private.
DECT™ security standards
Designed to meet the highest-level DECT™ Security StepCenhancedwith military-grade FIPS 140-2 listed features, such as 256-bitAES encryption.
Meet enterprise security needs
Ideal for use in financial,medical, and government environments,where Bluetooth®technology is typically banned.
Remote management
Stay in controlwith remote device management for settings,firmware, and security updates.
Roaming range
Give users more freedom to movewith a line-of-sightwireless range of up to 580 ft/180 m.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- These Ear-cup design headset feature DECT 6.0 wireless technology for seamless audio streaming
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Go wireless and enjoy the music you love with the 7310-M headset for ultimate convenience
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- DECT 6.0 wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- DECT 6.0 frequency band transmits your voice across multiple channels for superior sound quality
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Wireless Technology | DECT 6.0 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Power |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 0.56" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |

