Ready, headset, go
The EncorePro 500Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They're the first call center digital headsets to connect you to everything Teams has to offer, even while you're on a call. Hybrid working has never been easier.
Built-in USB-Aand USB-C® connectors
Answer soft-phone calls fro many PC, no matter what kind of USB port you have.
Full backwards compatibility for legacy equipment
Work hassle-free across new and legacy equipment with QD models, or USB models with USB-Aand USB-C® connectors right on the cable.
Remote firmware and cloud system updates
Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud systemupdates.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The HW530 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz16 kHz for immersive sound quality
- Synthetic Leather ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Driver Size | 0.28" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Shock Resistant |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 2.92 ft |



