Comfort. Reliability. Value.
Clarity, comfort, and value-in one headset.MeetthePoly EncorePro 300Series.With reliable, durable headsets that fit any budget. All-day comfort for the teams that wear them,too.Yes, you can have it all in a contact center headset.
Flexible noise-canceling microphone boom
Give your teams and customers high-quality audio with a flexible noise-cancelling microphone
Voice-optimized frequency response for clearer conversations
Create better and clearer conversations with voice-optimized frequency response.
Unique dynamic mute alert
Benefit from the only dynamic mute alert in this class of headsets, which verbally signals agents instantly if they're speaking while muted.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 320 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz10 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 0.22" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.18 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |



