Make the most of every call. The EncorePro 300 Series, contact center headsets, are good for workers, callers, and your bottom line. Long-lasting comfort. Total reliability. Noise canceling so customers hear clearly. And exceptional value.
Get top quality audio
Give your teams and customers the quality audio you expect from Poly, with a flexible noise-canceling microphone to tune out background buzz and chatty neighbors.
Make conversations clear
Better understanding leads to better outcomes, and happier customers. That's why we use voice-optimized frequency response to make conversations clearer - and more accurate.
Flexible microphone boom
Give your teams and customers quality audio with a flexible noise-canceling microphone.
Acoustic protection
SoundGuard Digital uses sophisticated algorithms to provide additional acoustic protection, above and beyond the protection of SoundGuard while it maintains natural-sounding speech.
Inline call controls
Make every call productive, with inline call control for easy volume adjustment and muting (USB versions only).
Voice-optimized frequency
Create clearer and better conversations with voice-optimized frequency response.
Fold flat earpieces
Help agents stay responsive and comfortable with ear cushions that fold flat and around-the-neck placement between calls.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The 310 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz10 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 0.22" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.18 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |



