Flexible noise-canceling boom microphone with 280° rotation. Acoustic Fence and hybrid active noise cancellation (ANC) technologies with three adjustable levels. Stereo over-ear design with 32 mm drivers providing passive noise isolation. Black.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The 8225 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Call/Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Hybrid |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Active Noise Cancellation (ANC) On/Off |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Driver Size | 1.26" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product



