Vivid, crisp images beyond boundaries
The Philips V monitor line provides essential features at a great value. With an overclockable 120Hz refresh rate and 16:9 Full HD display, this monitor provides a high-definition picture experience with crisp imagery.
Easy on the eyes
- EasyRead mode for a paper-like reading experience
- Less eye fatigue with Flicker-free technology
- LowBlue Mode for easy on-the-eyes productivity
Experience true multimedia
- HDMI ensures universal digital connectivity
Good for Gaming
- 1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
- 120Hz refresh rates for ultra-smooth, brilliant images
- Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Vivid pictures every time
- SmartContrast for rich black details
- 16:9 Full HD display for crisp detailed images
- VA display delivers awesome images with wide viewing angles
VA display
Philips VA LED display uses an advanced multidomain vertical alignment technology which gives you super-high static contrast ratios for extra vivid and bright images. While standard office applications are handled with ease, it is especially suitable for photos, web-browsing, movies, gaming, and demanding graphical applications. It's optimized pixel management technology gives you 178/178 degree extra wide viewing angle, resulting in crisp images.
16:9 Full HD display
Picture quality matters. Regular displays deliver quality, but you expect more. This display features enhanced Full HD 1920 x 1080 resolution. With Full HD for crisp detail paired with high brightness, incredible contrast and realistic colors expect a true to life picture.
SmartContrast
SmartContrast is a Philips technology that analyzes the contents you are displaying, automatically adjusting colors and controlling backlight intensity to dynamically enhance contrast for the best digital images and videos or when playing games where dark hues are displayed. When Economy mode is selected, contrast is adjusted and backlighting fine-tuned for just-right display of everyday office applications and lower power consumption.
Flicker-free technology
Due to the way brightness is controlled on LEDbacklit screens, some users experience flicker on their screen which causes eye fatigue. Philips Flicker-free Technology applies a new solution to regulate brightness and reduce flicker for more comfortable viewing.
LowBlue Mode
Studies have shown that just as ultra-violet rays can cause eye damage, shortwave length blue light rays from LED displays can cause eye damage and affect vision over time. Developed for wellbeing, Philips LowBlue Mode setting uses a smart software technology to reduce harmful shortwave blue light.
- 21.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Mega Infinity DCR feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extend
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TPV Technology Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 140 kHz - VGA |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.24930 mm x 0.24100 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 102 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 14.80 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 5.80 lb |
| Height with Stand | 14.53" |
| Depth with Stand | 8.66" |
| Width with Stand | 19.41" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TPV Technology Limited |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 12000 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |





