Better connected - versatile multi-touch display
Delivering 24/7 operation with 350 nits brightness, this versatile PCAP display is also designed to reduce energy consumption across the range. Engage. Inspire. Connect. With Android 13, Wave ready, and no need for an external media player.
asy to clean, with anti-glare and anti-fingerprint coating.A flush design with no bezel bringing an edge to edge experience augmented with anti-glare glass. Easy to clean, these interactive touch screens also feature anti-fingerprint coating.
Also supporting 30° tilt - ideal for kiosk installations.Install in portrait or landscape orientations, with the option to tilt to 30°, with size variants to suit a range of installation purposes. Whether on a shelf - ideal for the 24" - angled or upright for Point of Sale, configurators, order points and kiosks - with the 32" and 43" - or for wayfinding - think 55".
Better visibility even in bright daylightWith 350 cd/m2 brightness for better visibility under bright lights, the Philips Interactive 3000 Series is designed to be used 24/7, making it a great selection for travel and transportation hubs, retail centers, food and beverage locations, and more. FailOver is also included enabling your display to switch automatically between primary and secondary inputs should an outage occur.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Cortex A55 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Mali-G52 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Swedish |
| Viewable Screen Size | 31.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 14.3 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Front Glass Thickness | 78.7 mil |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.96" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.96" |
| Bezel Width (Left) | 0.96" |
| Bezel Width (Right) | 0.96" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Energy Star | Yes |