Increase your mounts' compatibility with the ACC-V680 by Peerless-AV®. This low cost adapter rail solution for displays with VESA® 600 x 400 or 800 x 400mm mounting patterns, reduces the width of the mounting pattern by 200mm if mount compatibility is an issue. This ultra thin design minimizes the overall install depth by only adding .1" to the back of the display.
- Adapter plate solution for digital signage displays with the VESA® 600 x 400 or 800 x 400mm mounting pattern
- Ultra thin design adds only 0.10" of depth to the display
- Reduces the width of the display mounting pattern by 200mm
- Compatible with Peerless-AV mounts that have a vertical mounting pattern of 400mm
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125.20 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Orientation | Vertical |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Dedicated |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Adaptor Brackets |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Peerless-AV® VESA® Adapter Bracket for 600x400 and 800x400mm Mounting Patterns - 1 Display(s) Supported - 40" to 65" Screen Support - 125.20 lb Load Capacity - VESA Mount Compatible - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

