Peerless-AV's SmartMount® Universal Scissor Wall Mount is the optimal mounting solution for UC/VC applications and recessed walls as the STS650 allows for convenient access to components stored behind the display. The STS650's extendable adaptors allow the display to be pulled 12" (305 mm) from the wall to easily access the back of the display, and can be locked into place when the installation or maintenance is completed. Installation of the display is a breeze with the Hook-and-Hang™ feature, and the mount's open access design provides the maximum open area on the wall to allow flexible placement for outlets and/or in-wall boxes. Post-installation leveling and side-to-side adjustability features allow for fine tuning of the mounted display for the perfect position in any corporate conference room, digital signage application or hospitality setting.
- Display is easily installed by a single person with the Hook-and-Hang™ feature
- Open access provides the maximum open area on the wall to allow flexible placement for outlets and/or in-wall boxes (IB14X9-W)
- Post-installation leveling and side-to-side adjustability features allow fine tuning of the mounted display for the perfect display positioning
- IncreLok™ tilt technology allows the user to lock the tilt angle for the perfect view and prevent tampering or undesired adjustment
- Automatic spring locks with quick release cords simplify the installation and removal of the display
- Display can be pulled 12" (305mm) from the wall to access components and the back of the display with the extendable adaptors
- 3.82"-12.00" (97-305mm) display extension allows for post-installation servicing and component storage behind display
- Universal mount fits displays with mounting patterns 200 x 100 to 600 x 400mm (600 x 600mm with included bolt-on extenders)
- Adjustable up to 15° of forward tilt and -2° of backw
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 85" |
| Minimum Screen Size Supported | 39" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Recessed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 12" |
| Minimum Adjustable Depth | 3.82" |
| Minimum Tilt Angle | -2° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Tilt |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



















