The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PA750, extend the display up to 21.35" (542mm) or fully-retract it to just 3.00"(76mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. A ratcheting handle provides locking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare and optimizing the viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
- Hook-and-Hang™, one-person display installation
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
- The I-Shaped Adaptor plate's innovative design helps avoid blocking connections on back of display
- Universal mount fits displays with mounting patterns 200 x 100 to 600 x 400mm
- ±5° of roll for post installation display leveling
- Up to ±90° of pivot allows for perfect display positioning
- +15/-5° of tilt for optimal viewing angles
- Retracts to 3.00" (76mm) to save space
- Extends 21.35" (542mm) from the wall
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 39" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 100 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 21.35" |
| Minimum Adjustable Depth | 3" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Articulating |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



