The Panduit®SmartZone™Intelligent Rack UPS with compact, high capacity, and long life Lithium Ion battery, 1-3kVA single phase 120 V Line-Interactive unit and 230 V unit with pure Online Double Conversion system that delivers highly efficient and reliable power protection and backup power for your computer IT equipment. With excellent electrical performance, enhanced intelligent monitoring and network functions and complying with EMC and safety standards to meet the continually growing power demands of Data Center, Enterprise and Edge IT equipment.
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
- Up to 7.50 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- 1350 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 1500 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Overload protection feature protects a motor by sensing the current going to the motor to prevent malfunction
- 4 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Replaceable battery for optimal performance with maximum charged dependability
- Lithium-Ion (LiFePO4) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA 5-15P plug/connector type for a secure, feasible operation
- NEMA 5-15R receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| AVR | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion (LiFePO4) |
| Battery Characteristics | Hot-swappable |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 125 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1350 W |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19 Minute |
| Transfer Time | 6 ms |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower/Rack Convertible |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Thermal Dissipation | 41.62 W |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -13°F (-25°C) - 131°F (55°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission | 55 dB |







