Panduit Basic Rack PDUs provide reliable and cost effective power distribution in a variety of inputs (Single or Three Phase; Delta or WYE) and outlet configurations (IEC C13, C19, or NEMA compliant).
These Rack PDUs have some of the highest outlet densities and the smallest form factors available in the marketplace. They feature up to 48 outlets and come standard with a 10-foot (3 meter) input power cord. They are capable of mounting vertically (0U) or horizontally (1U or 2U) in a data center/enterprise cabinet or rack using standard mounting buttons or included hardware.
- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- Basic PDU deliver power to wiring closets, server rooms & equipment racks in a cost-effective way
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA 5-20P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 1900 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







