High visibility and installation properties
With 500 cd/m2 brightness and high haze value panels to suppress the reflected glare of bright light, it is ideal for conference rooms and classrooms. The ability to position the display in portrait or landscape, with up to a 20-degree tilt angle also makes the Series perfect for information display.
Scalability that enables cooperation with various systems
Equipped with HDMI (x 3), PC and USB Type-C video input terminals, it can connect external devices according to the usage environment. Supports the Intel® SDM specification slot standard for easy collaboration in a meeting or classroom.
Enhanced functions useful for communication
Features a built-in whiteboard function to annotate the display screen and zoom in and out using a mouse. USB devices can be connected to the display via a USB Type-A cable and controlled using a PC connected to the EQ2 via the USB Type-C port. If a camera or speakerphone is permanently connected to the display in a conference room, a user can just plug in their PC and immediately control the device to start the meeting.
With 500 cd/m2 brightness and high haze value panels to suppress the reflected glare of bright light, it is ideal for conference rooms and classrooms. The ability to position the display in portrait or landscape, with up to a 20-degree tilt angle also makes the Series perfect for information display.
Scalability that enables cooperation with various systems
Equipped with HDMI (x 3), PC and USB Type-C video input terminals, it can connect external devices according to the usage environment. Supports the Intel® SDM specification slot standard for easy collaboration in a meeting or classroom.
Enhanced functions useful for communication
Features a built-in whiteboard function to annotate the display screen and zoom in and out using a mouse. USB devices can be connected to the display via a USB Type-A cable and controlled using a PC connected to the EQ2 via the USB Type-C port. If a camera or speakerphone is permanently connected to the display in a conference room, a user can just plug in their PC and immediately control the device to start the meeting.
- Easy to connect peripherals (camera/speaker) directly to display
- Increased input type and number of available inputs
- Function slot for increased functionality
- Higher visibility due brightness typically found on higher end products
- Installation flexibility - portrait and tilt supported
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panasonic |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 50 |
| Viewable Screen Size | 74.50" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 500 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Bezel Width (Top) | 0.59" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.59" |
| Bezel Width (Left) | 0.59" |
| Bezel Width (Right) | 0.59" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 18 Hours/Day |
| Manufacturer | Panasonic |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.