THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- 16 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 512 GB SSD capacity provides ample space for important documents, files, and critical data
- 330 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- With DDR5 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Tiny form factor ensures added reliability and consistent performance for professional workflows
- Wireless LAN ensures smooth connectivity for quick file sharing and uninterrupted online access
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups to servers, ensuring smooth network operations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 5.60 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 512GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tiny |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q870 |
| AI-powered | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Year | 2025 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















