The Crosshair Series is designed for gamers who are brave and precise on the battlefield. With Crosshair 15 gamers can enjoy the smoothest gaming experience in every gunfight. Make every bullet count and beat your opponents with precision!
- The Intel Core i7 2.40 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- With 16 GB DDR4 SDRAM of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, ensuring peak performance and productivity
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- Effortlessly multitask by snapping up to four apps anywhere on the screen. Create individual desktops for specific projects and tasks
- 512 GB total SSD capacity offers ample storage for your essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring you have plenty of space for all your digital content
- The NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-11800H |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| VR Ready | No |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 20.59" |
| Shipping Width | 3.98" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.71 lb |
| Shipping Depth | 13.39" |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























