Practical headphones with full features
The Manhattan Stereo Headphones combine quality performance and comfortable design with a good value. The padded foam ear cushions and split headband adjust to fit almost any listener. A long, durable cable with a single 3.5mm stereo plug helps maintain a reliable connection to desktop and notebook computers and other audio devices.
- Over-the-head design provides a secure and comfortable fit, perfect for extended music or work sessions
- Circumoral shape provides optimum comfort and noise isolation, ensuring an enjoyable and distraction-free audio experience
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz, providing clarity across all tones
- Sealed blister improves hygiene and display impact, preserving visibility without opening the pack and deterring casual tampering in busy aisles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Foam |
| Earpiece Sensitivity | 100 dB |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 100 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.50 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Blister |
Manhattan Lightweight Stereo Headphones with Cushioned Earpads - Long cord easily reaches desktop and notebook computers and other devices
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









