Zone Wired is a business-quality USB headset that delivers premium audio and reliable call clarity. Certified for Microsoft Teams with advanced noise-canceling mic technology for open office environments.
Durable, reliable and simple to use, Zone Wired makes it easy to chat, launch or join a Teams meeting with a single touch to the dedicated button on the inline controller positioned on the tangle-resistant braided cable. The intuitive controls also provide fingertip access to mute, adjust volume, answer/end/reject calls, and play/pause music, plus visual Teams notifications.
Zone Wired is lightweight, stylishly contemporary and super comfortable. Designed for all-day use, the Teflon-coated stainless steel headband features a silicone head cushion and memory-foam ear pads. The noise-canceling dual mic technology accurately suppresses distracting sounds like keyboard clicks and nearby voices as close as 60 cm away for superbly clear calls and video meetings. Plus, the generously-sized 40mm drivers deliver pure happiness for your ears.
- Whether employees are in the office, at home, or somewhere else, Sync device management software helps everyone stay connected by letting you ensure their Logitech video collaboration personal devices are being used and up to date.
- Business certifications include Microsoft® Teams, Google Meet and Voice, Zoom and Tencent Meeting. Works with other popular applications to ensure compatibility and seamless integration.
- The Logi Tune Desktop mini app provides full EQ and sidetone control, quickly tests mic/speaker audio levels, and lets you set mic gain at whatever volume works best for you.
- Microsoft Teams certification ensures it's super easy to launch the Teams app directly from Zone Wired in-line controller. Also adjust volume, mute, answer/end/reject calls, and play/pause music.
- The Teflon-coated stainless steel headband features a silicone head cushion and memory-foam ear pads that provide a comfortable fit throughout the workday in a lightweight, contemporary style.
- By isolating your voice from any acou
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 99 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.23 ft |

























