Logitech's unified communications USB headset portfolio combines enterprise-quality audio performance with the human-centric design and user-friendly features Logitech is known for. Headsets that are comfortable, stylish, intuitive, and reliable so people actually love to use them - further enhancing UC collaboration in your workplace. The Logitech USB corded stereo Headset H570e delivers enterprise-quality audio at an affordable price for crystal-clear communication and longwearing comfort.
Performance-focused features-including inline controls, incoming call indicator, DSP, dynamic EQ, acoustic echo cancellation, wideband audio, and a noise-canceling microphone-deliver business quality throughout. Plus, with an adjustable padded headband and premium replaceable leatherette ear pads for added comfort, the H570e delivers a total feature set unmatched by competitive alternatives in the same price category.
Optimized for Microsoft® Lync™, Cisco® compatible2, the USB Headset H570e ensures seamless compatibility with most leading UC platforms and computing and operating systems.
- Inline controls: Convenient access to all call controls: volume up/down, microphone mute and call answer/end.
- Replaceable leatherette ear pads: Comfortable for long hours of use thanks to premium leatherette ear pads, plus the ear pads can be easily cleaned or replaced as desired.
- Padded, metal-reinforced headband: Adjustable padded headband provides headset comfort throughout the workday while metal reinforcement provides strength, flexibility and "just the right" fit.
- Compatible with most leading UC platforms: Ensures enterprise-quality audio and an integrated experience with most all business-grade UC platforms.
- Simply the best in its category: Performance meets durability and comfort with a feature set unmatched in the entry-level price category.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 94 dB |
| Distortion (<) | 5% |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Controls | Mute |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Call/Answer/End |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 31.50 Hz |
| Microphone Technology | Electret |
| Microphone Sensitivity | -47 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |























