Rally Family
Plug and play appliance based conference solutions in every room
ALL-IN-ONE VIDEO BAR FOR SMALL AND MEDIUM ROOMS
Uncover an exceptionally straightforward video conferencing solution featuring outstanding optics, AI-driven audio enhancements, seamless remote management through Logitech Sync, and additional advanced features.
EXPAND THE CONVERSATION
Add up to three Rally Mic Pods to extend the audio pick up range and provide convenient access to mute controls.
EVERYONE IS SEEN AND HEARD
AI video intelligence, advanced sound pickup, noise suppression, and continuous software improvements provide a clear and natural meeting experience for remote workers.
MANAGE REMOTELY WITH SYNC
Monitor room and device health, deploy updates, and modify settings, all from a single cloud-based platform.
- The fixed focus mode offers a decent amount of depth of field to generate sharp visuals all by itself
- 30 fps frame rate reduces image flickering to its minimal and offers a fluid recording and display
- Get rid of the wires and go wireless
- Relish video conferencing with the integrated microphone facility
- Cam or no Cam, with a USB 3.0 port, adapt the webcam to any computer without any trouble
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 4.74 A |
| Power Source Type | AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 4x |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 120° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Noise Canceling | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Microsoft Teams |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Wall |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |

















