G512 X 75 changes the game by offering legendary flexibility and power right at your fingertips. Experience both analog speed and mechanical feel with Dual Swap switch beds and TMR analog technology - unmatched duality in one keyboard. G512 X Palm Rest 75 sold separately. G512 X also available in 98 size.
- LEGENDARY GEAR. LEGENDARY PLAY. Unlock your full potential with adaptable dual swap switch beds and TMR technology for customizable feel and performance.
- DUAL SWAP: ANALOG & MECHANICAL: G512 X 75 features 39 Dual Swap switch beds with Tunnel Magnetoresistance (TMR) sensors, giving you the power to swap between analog and any standard 3/5-pin mechanical switches. Customize your loadout for your unique gameplay.
- TRUE 8K SUPERCHARGED SPEED: Get a serious competitive edge with true 8K polling rates, for virtually instant response times at 0.125ms. Every input feels effortless.
- LIGHTSYNC RGB LIGHTBAR: The front-facing Lightbar with LIGHTYSNC RGB gives off an unmistakable vibrancy that is tunable with G Hub to get just the look you want. Pair with the Palm Rest (sold separately) for the ultimate glow.
- CUSTOM 0.0039 IN (0.1MM) ACTUATION: Define the perfect actuation point for each analog switch, adjusting the distance from 0.0039 in (0.1mm) to 0.15 in (4.0mm) for optimal speed and precision.
- MULTIPOINT ACTION &a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Color Supported | 16.8 Million Colors |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Polling Rate | 1 kHz |
| Keyboard/Keypad Features | Gasket-mounted |
| Hot Keys | Analog Scan |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyswitch Technology | Linear |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 13" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.83" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.11" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

