- 50" screen size displays great picture quality at a viewing distance of 6-10 feet
- 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- 2 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 50" |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.