Engineered for today's hybrid workplace, the Lenovo Wired ANC Headset Gen 2 combines the power of active noise canceling with EPOS BrainAdapt™ and ActiveGard® technology for unbeatable performance. Plus, you'll enjoy a seamless user experience thanks to the two variations on offer (either certified for Microsoft Teams or Zoom & optimized for other UC platforms).
Key Details
- Teams certified for prefessional call experience
- Active noise cancellation reduces background noise and improves focus
- Lightweight @ just 145g for lasting comfort and all day use
- Convenient plug and play with USB-C plug and USB-C to USB-A converter
- EPOS ActiveGard™ technology for hearing protection
- Customize features with Lenovo Audio Central end user app
- Centralized Lenovo Manager tool makes ITDM's job easier
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Select music and videos on your portable devices and answer calls with the in-line microphone
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- ActiveGard feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
- Voice Call application/usage boosts productivity with added ease of use, ensuring consistent performance and functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
| Driver Size | 1.26" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Linux |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.86 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Brown Box |
Lenovo Wired ANC Headset Gen 2 (Teams) - Microsoft Teams Certification - Stereo - USB Type C - Wired - 2.2 Kilo Ohm - 20 Hz to 20 kHz - On-ear, Over-the-head - Binaural - Ear-cup - 5.86 ft Cable - Noise Cancelling Microphone - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























