The Legion H300 Stereo Gaming Headset was designed to satisfy the pro gamer without compromising on quality. Enjoy a rich listening experience, ergonomic construction, ear cup design, and thoughtful usability features all around, in a stylish companion to your favorite gaming and media sessions.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Uni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The H300 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 96 dB |
| Driver Size | 1.97" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.07 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























