Intel® Xeon® Bronze processors are performance optimized for small business and basic storage servers.
- Processor Upgrade is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexa-core (6 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 8.25 MB level 3 cache architecture to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor Upgrade with 1.70 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 1.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 8.25 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.