Find the ultimate office and multimedia tool by purchasing the HP ZBook Firefly 14 G7 Refurbished Notebook PC. Powered by the reliable Intel Core i5-10210U 1.6GHz processor, this laptop helps you handle daily workloads with utmost efficiency.
And with its 16GB of DDR4 memory, you can finish more system tasks in less time. A 256GB SSD is also included so you can manage all your files and data easily. This notebook PC comes with a 14 inch Full HD Display, which ensures amazing displays for all applications. Get the HP ZBook Firefly 14 G7 Refurbished Notebook PC with Windows 11 Pro 64 BIT right now!
- The Intel Core i5 1.60 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-10210U |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Dock (Approximate) | 2.96 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |





