Enjoy terrific computing moments at home or at work using this reliable Recertified 800 G5-Mini PC from HP. It lets you use its impressive Intel Core i5-8500T 2.1GHz processor when managing simple to complex workloads.
It is backed up by 8GB DDR4 memory for excellent and efficient task handling. This desktop PC possesses a 256GB M.2 NVMe solid state drive so you don't have to worry regarding your data storage. Windows 11 Pro is key to keeping your security up to date. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Buy this HP EliteDesk 800 G5 Recertified Mini PC today!
- Intel Core i5 2.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB DDR4 SDRAM memory enables smooth multitasking and supports demanding applications with fast data access and responsive system performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Mini PC form factor maximizes space efficiency with low-power hardware, ideal for energy-conscious and compact workspaces
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-8500T |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |



