EVOLVE 65 TE
Professional wireless headset with dual connectivity and amazing sound for calls and music
- Dual Bluetooth® connectivity
- Up to 16 hours talk time
- Up to 30m/100ft wireless range
- Integrated Busylight
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- These supra-aural Evolve 65 TE offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Busylight feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 16 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 8 |
| Bluetooth Codecs Supported | SBC (Music) |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP v1.2 |
| Wireless Operating Distance | 100 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

