Professional headset with flexible connectivity and great sound for calls and music
- Great calls and music
- Manage calls easily
- Plug-and-play connectivity
- Flexible connectivity via 3.5 mm jack, USB-A or USB-C
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural Evolve 30 II offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 150 Hz7 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Plug and Play feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Approximate) with Cab | 4.87 oz |
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.89 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













