The best headset for clear customer calls
- Real-time guidance (requires Engage+)
- 3-microphone system
- All-day comfort
- Built-in busylight
- Durable with a 3-year warranty
- SmartRinger with motion detection
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural Engage 50 II offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- MEMS Technology microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 50 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Unified Communication feature for better usability and increased efficiency
- Voice Call application/usage boosts productivity with added ease of use, ensuring consistent performance and functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 3 |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Driver Size | 0.79" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















