Modern and full-size, the Wireless Desktop 900, Designed by Microsoft™, is a sleek desktop solution informed by a contemporary minimalist aesthetic. Featuring quiet-touch keys and a full-size, dual-handed mouse, the desktop pairing is intended to offer a satisfying typing experience. Fully encrypted and with an up to 2-year battery life, the keyboard and mouse deliver precision performance without any hesitation.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Onward Brands |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 30 ft |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Plug & Play |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Pointing Device Height | 1.60" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.10" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.80" |
| Pointing Device Depth | 4.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.10" |
| Pointing Device Width | 2.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Onward Brands, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Wireless Desktop 900 Keyboard & Mouse |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















