Made to move, with freedom and convenience at the forefront of design. The Wireless Desktop 850, Designed by Microsoft™, offers a wireless connection for both your mouse and keyboard. Plus, if you're on the go and only need the mouse, it easily connects to multiple devices, with the transceiver conveniently snapping into the base when it's time to pack up and go.
- Enjoy RF wireless connection compatibility with most of the devices
- Now you can get hassle-free performance and smoother movements with optical LED
- Built-in scrolling wheel for quick page navigation and handy control over browsers' tabs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Onward Brands |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Battery Indicator |
| Hot Keys | Windows Start Button |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Pointing Device Height | 1.60" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.10" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.90" |
| Pointing Device Depth | 4.50" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.20" |
| Pointing Device Width | 2.30" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Onward Brands, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















