HPE ProLiant DL320 Gen11
Are you looking to run edge AI workloads like Computer Vision that need GPU accelerators or distributed data solutions that require expandable storage? The HPE ProLiant DL320 Gen11 is a 1U 1P server with a unique compact and workload-driven modular design that is purpose-built for edge computing delivering exceptional performance at 1P economics and an excellent choice for both virtualized and containerized workloads.
Powered by 4th and 5th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors with up to 60 cores and 270W, increased memory capability (up to 2 TB 5200 MT/s), and high-speed PCIe Gen5 supporting up to four single-wide GPUs (or two double-wide), the HPE ProLiant DL320 Gen11 server is a perfect low-cost, 1U 1P, performance solution. The HPE ProLiant Gen11 servers are engineered to optimize IT at the edge with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 64 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 800 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Xeon Silver 2 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- 5th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet enables high-capacity data transfer, improving overall performance for virtualization and data-intensive applications
- 2 Network (RJ-45) Ports simplify integration and enable powered devices in areas without dedicated electrical circuits
- 4 USB ports provide a refined design and safer connectivity, ensuring reliable and secure device connections every time
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4514Y |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 2.04 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO6 |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | NS204i-u |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot as default. 1 x16 FHHL PCIe Gen5 optional. |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |







