INTEL® XEON® BRONZE PROCESSORS
The Intel® Xeon® Bronze processors delivers entry performance for small business and basic storage servers. Hardware-enhanced reliability, availability, and serviceability features designed to meet the needs of these entry solutions.
- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 1.70 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 6 MB L2 + 8.25 MB L3 cache memory to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor Upgrade with 1.70 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 1.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 8.25 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.