Overview | Full size Z tower power at half the size
Get all the power of a full size tower at a fraction of the size. Re-engineered to fit full-height, full-length graphics while leaving room for upgrades and expansion, the Z2 SFF delivers high performance for your intensive workflow-from 3D design to real time ray tracing-now and in the future.
Full height, full length performance
Design, simulate and real time ray trace on a Z SFF -- FHFL pro graphics and Intel® Core™ processors.
ISV Certified
Work with confidence knowing your PC is certified with leading software applications to ensure peak performance.
Configurable for today. Expandable for tomorrow.
Accelerate your current workflow with options across processor, graphics, memory, storage, and I/O ports.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Core™ i9 processor
Get high-end performance for intensive tasks like rendering and video editing with the Intel® Core™ i9 processor.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Smaller, Functional Design
The stunning new design features front and rear ledges, so you can easily move your system from location to location.
Tool-less Access
Evolve your work. Evolve your rig. With a tool-less sliding access cover, you can easily get into the the interior, and customize your Z to fit your needs.
Thermal Management
Innovatively designed to keep hardware components cool and quiet no matter how hard you push it. Have confidence to run your system at max load 24/7.
- core i9 2 GHz processor combines responsive performance with advanced security and remote management features
- With 32 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 1 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data and projects
- 450 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS efficiently manages hardware resources and runs essential applications for smooth, reliable performance
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- 1 processors supported for enhanced, dependable system performance and maximum usability
- Small form factor optimizes space with low-power hardware for energy-efficient performance
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups to servers, ensuring smooth network op
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-14900 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 450 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 12 |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |





