Made for comfort, built for success
No matter the task, this tech puts your workforce in total comfort. Natural contours and mouse side grips help increase comfort. A specially designed wave shape keyboard with three adjustable angles and relaxing wrist rest puts hands at ease to elevate your workflow.
Personal. Powerful. Unstoppable
Adapt your workspace to work for your business with features likeprogrammable shortcuts, and a 4D tilt wheel with vertical and horizontal fast scroll. Quiet typing and clicks boost focus while fast scrolling and multi-surface tracking keep you in the action.
Quite the (secure) pair
Be secure in knowing this dual-mode keyboard and mouse syncs to your business' devices worry-free. Seamless Bluetooth® and dependable HP Unifying Dongle protect everything you connect. Engineered for Intel® Evo™ devices andmulti-OS compatibility for smoother, safer workflow on the fly.
The bundle built around you | The Key to AI
With one keyboard key, access the power of Microsoft Copilot, an AI-powered assistant to help you simplify tasks, collaborate, and work smarter.
Safe to Sanitize
Easy to clean, this combo was designed to withstand the cleaning power of household disinfectant wipes up to 1,000 times.
HP Unifying Dongle
Easily connect to multiple devices. Pair with up to eight devices with either a USB-A nano-dongle or up to three devices via 2.4G Bluetooth®.
Up to 24 Months of Battery Life
A rechargeable battery and intelligent stand-by mode provide up to 24 months of productivity from one charge.
- Bluetooth/RF wireless connectivity helps reduce the hassle of wires
- Tilt Wheel scroller type for convenient, easy scrolling with maximum usability
- Keyboard & Mouse allows Mac apps to load much faster and without slowing down to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 3 |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Hot Keys | Language Switch |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 1.86 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 3.10 oz |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Pointing Device Height | 1.66" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.39" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.41" |
| Pointing Device Depth | 2.72" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.44" |
| Pointing Device Width | 4.72" |
| Appearance | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |



