Overview | Consciously designed thinking about the planet
This slim, HP 27" All-in-One Desktop PC empowers you to do more while using less. Responsibly manufactured using post-consumer recycled and ocean-bound plastics and is EPEAT® Gold Registered and ENERGY STAR® Certified. With a powerful processor, upgraded memory and enhanced multitasking features, there's no compromise for heightened performance.
Designed to reduce environmental impact
World's first PC with recycled coffee grounds, and contains post-consumer recycled and ocean-bound plastics.
Ready to take on the day, every day
Face the day with a dependable AMD Processor, ample storage, fast connections, and plenty of memory.
Built to keep you connected to your crew
Made for true collaboration with a tiltable, pop-up privacy camera, dual mics, and advanced noise-reduction.
Features | Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.
AMD Ryzen™ 7000 Series Processors
Experience a whole new level of speed and power in a PC powered by AMD Ryzen™ processors. Accelerate your work and your creativity with blazing fast speed. Explore true freedom and flexibility.
AMD Radeon™ graphics
Whether it's games or movies, experience high performance for all your entertainment.
FHD IPS touchscreen
Always see your content at its best with 178° wideviewing angles and a vibrant picture. And with touchscreen technology, you can control your PC right from the screen.
Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.
- Ryzen 5 processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- The all-in-one's 27" 1920 x 1080 display delivers expansive visuals with high-resolution clarity for precise detail across creative and professional tasks
- All-in-One Computer delivers consistent computing performance with reliable and sustained operational stability
- Windows 11 Home operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- AMD Radeon Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed in
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7520U |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| L3 Cache | 4 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 27" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | Anti-glare |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |