This portable printer provides big productivity gains and reduces errors by enabling workers to print labels at the location they need, so labels can be applied when and where they need to be applied. The RPf printer comes with powerful CPU and smart power management - allowing smooth, continuous operation so your workers can work efficiently with less media reloading, battery swaps, and downtime. The RPf Series printer prints 25.4mm (1 in) to 104.1 mm (4.1 in) labels/receipts and can accommodate a wide variety of media, including the heavy stock necessary for hang tags and specialty label needs. Plus, its fast and easy-loading design means fewer interruptions and increased productivity in your application, whether using one type of media or several. The RPf Series has the latest 802.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi capabilities for the best range and fast data communications on your WLAN. It also includes a Bluetooth 5.0 LE radio at no additional charge for when workers are outside of WLAN range or using the printer with a Bluetooth mobile computer.Built on Honeywell's software platform, the RPf printer offers IT managers easy integrated device management, a high level of security throughout the entire printer lifespan, and upgrades that allow your printers to be updated with enhanced features.
- Ultra-rugged: survives 2 m (6.6 ft) drops and 1,000 0.5 m (1.6 ft) tumbles, has an IP54 rating for dust and moisture ingress, and operates over a wide temperature range
- Lightweight, ergonomic design allows workers to carry and operate the printer with ease.
- High-discharge current lithium-ion cell battery can be swapped without resetting the printer or losing connectivity
- Operational Intelligence solution provides analytics to help manage, track, and optimize printer assets, enabling proactive maintenance and replacement.
- The printer provides superior media capacity and supports labels with/ without a liner; can also sense gaps between labels or black marks on the top or bottom of media.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Honeywell International |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4900 mAh |
| Power Source | Battery |
| Power Consumption | 4.90 A |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Optional Connectivity | USB |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Language Emulation | CPCL |
| Media Type | Gap |
| Maximum Roll Diameter | 2.28" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Width | 4.37" |
| Media Thickness | 6.30 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) - 131°F (55°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) - 149°F (65°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |



